Апстрактна уметност на крајот од дваесеттиот век
Ад Вербум

Апстрактна уметност на крајот од дваесеттиот век

Шифра на артикл: 000179
ISBN: 9789989838675
Код на производителот: 179
Достапно веднаш
0 МКД
1.500 МКД
1.500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Апстрактната уметност на крајот од дваесетиот век е книга чиј уредник е Frensis Kolpit. Издадена е во 2002 година од Cambrdge University Press. Книгата вклучува антологиски есеи за апстрактната уметност пишувани во текот на четири декади од страна на единаесет од нејзините најдиректни критичари. Воведот и коментарите на Frensis Kolpit ги распоредуваат есеите хронолошки и ги истражуваат нивните филозофски извори и влијанија, од формализмот и феноменологијата до структурализмот и постструктурализмот. Есеи: Четирите апстрактни класичарич Литераризам и апстракција: ретроспектива на Френк Стела за современото, Сериско изложување слики, Тивката уметност, Во потрага по ултимативноточ Марден, Новрос, Ротко: сликарство во ерата на реалноста, Крајот на сликарството, Сомнителни знаци, Моментална состојба на нереализмот, Апстрактна самообјективност, Еднаш отстрането од што? И системи на гледишта: апстрактното сликарство од 1956 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Ликовна уметност
Автор Френсис Колпит, Бисерка Шемовска
Издавач Ад Вербум
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници212

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB