Јавните личности и приватните идентитети во XVII Vek во Холандија
Ад Вербум

Јавните личности и приватните идентитети во XVII Vek во Холандија

Шифра на артикл: 096183
ISBN: 9789989838583
Достапно веднаш
0 МКД
1.000 МКД
1.000 МКД
16,18 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Концепти на модерната уметност – Од фовизам до постмодернизамБахтин Јавните личности и приватните идентитети во седумнаесеттиот век во Холандија 1,000 ден За време на седумнаесеттиот век, холандските портрети биле активно купувани од страна на корпоративни групи и индивидуи од економските и општествените класи. Тие станале најважниот жанр во сликарството. Не само мимички претставувања на нивните субјекти, туку многу од овие дела создавале нов дијалошки однос со гледачот. Во оваа студија, Ен Џенсен Адамс истражува 4 жанрови –индивидуални, семејни, историски портрети и граѓанска гарда. Таа ги анализира овие дела во однос на наследените визуелни традиции; современа теорија на уметност; менување на културните вредности за телото, изгледот и за самиот имиџ; и сегашни настани. Адамс тврди дека индивидуите се ослободиле од традиционалните извори на идентитет како семејната лоза, местото на раѓање и општествената класа. Портретите им помогнале да најдат сигурност во самосвесната субјективност и новите општествени структури што овозможиле „економско чудо“, познато како холандската Златна доба.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Ликовна уметност
Автор Ен Џенсен Адамс
Издавач Ад Вербум
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2013
Број на страници393

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 2.990 МКД
48,38 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Batterham
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мајкл Арчер
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB