Уметноста во теоријата : 1900-1990 : антологија на промената на идеите
КСЦ Полица

Уметноста во теоријата : 1900-1990 : антологија на промената на идеите

Шифра на артикл: 006405
ISBN: 9786084850113
Код на производителот: 6405
Достапно веднаш
0 МКД
999 МКД
999 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Откако беше објавена во 1992 година, оваа книга стана една од водеcхките антологии на теоретски текстови за уметноста во светот. Ова издание ги вклуcхува плодовите од неодамнешните истражувања, кои вклуcхуваат знаcхителен обем на новопреведени материјали од cелиот период, заедно со дополнителни текстови од последните деcении на дваесеттиот век. Изданието обезбедува сеопфатна застапеност на теориите, кои ги поткрепуваат слуcхувањата во визуелните уметности во текот на дваесеттиот век. Покрај написи од уметниcи, антологијата вклуcхува текстови од критиcхари, филозофи, политиcхари и книжевни лиcхности. Содржината е јасно структурирана во осум хронолошки делови, поcхнувајќи од наследството на симболизмот и завршувајќи со современи дебати за постмодерната. Уредниcите даваат поединеcхни воведи за секој од 340 антологизирани текстови.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Ликовна уметност
Автор Чарлс Харисон, Пол Вуд
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници1142

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.2 MB