Литература

„Аферата Кристи“- Зад петиците на неверството

11.02.2024.
„Аферата Кристи“- Зад петиците на неверството
„Аферата Кристи“- Зад петиците на неверството

Книжевно сокаче со Јована Матевска Атанасова

 

 

„Сакај како да им докажуваш што би изгубиле.“

 

Кој е најзагадочниот заплет што Агата Кристи го напишала? Дали е тоа „Мртво(то) тело во библиотеката“, заверата во „Убиство(то) во Ориент Експрес“ или кобниот викед на Војничкиот Остров во „Не остана ниту еден“? Иако била силен диригент на хартија и одлично ракувала со книжевните предигри, заговорот што до ден денес останува без епилог е нејзиното единаесетдневно исчезнување во 1926 година. 

Кога би ги погледнале фактите, госпоѓа Кристи, дотогаш релативно (не)позната авторка и книжевна мајка на Херкул Поаро, била пронајдена во спа хотел во Хароугејт, пријавена под името на љубовницата на нејзиниот сопруг, пилотот Арчи Кристи. Дури и во обемната автобиографија Кристи се оградувала од спомнување на „инцидентот“ за кој целата Англија се кренала на нозе и биле мобилизирани над 1000 полициски службеници. Дали се срамела од стореното или несвесно се надевала дека овој потег ќе ја издигне во очите на читателите како страдалница, дали бил добро осмислен трик за публицитет или едноставно, доживеала нервен слом? Обожавателите на Кристи постојано ги посетува овој дух од претпоставки и трката да се стигне до вистината.

Една од нив е и Нина де Грамонт, која ни претставува една веројатност за тој Бермудски триаголник на љубовта, неверството и одмаздата, чудна и интересна магнетна зона во која не се знае што е факт, а што фикција, се губи гравитацијата на вообичаена историски поткрепена новела и ја прави повозбудлива потрагата по конечна разрешница. Нина де Грамонт вози по магистрали, но најчесто ,свртува во споредни патчиња, го носи читателот до недоумица: дали да сочувствува со изневерената сопруга или со љубовницата. Во улога на наратор ставена  е перспективата на …. за која разоткривањето и длабинската анамнеза на минатото е еднакво при

Сите го знаеме името на Агата, но дали го знаеме името на љубовницата на нејзиниот сопруг, онаа бесрамница што го растурила нејзиниот прв брак? Претпоставувам не. Зад привлечната и млада Нан О’Дил се влече тешка судбина, одраз на повоениот Лондон, карти кои се листале на ветрот без милост кон вљубеното и излудено срце на Нан. Растргната помеѓу Ирска и Англија, а подоцна и помеѓу Арчи и Финбар, таа намерно влетува во туѓата голема, семејна заграда сѐ со цел да профитира, но, не онака како што повеќето би помислиле.

Апсолутно луда и бизарна приказна, нималку невозможна, која овоплотува долгогодишна теорија на заговор и претпоставки. Во средината на романот се врти без престан иглата на најголемата човечка мистерија-љубовта, онаа сѐ уште неиспитана симетрала која понекогаш носи тага, а другпат еуфорија и радост. Ликовите се пресретнуваат низ интриги и сплетки и секако во кристиев стил, писателката гради приказна во приказна, мистерија со убиство наспроти теоријата на љубовта. 

Што ќе открие ексхумацијата на најозборуваниот заговор на дваесеттиот век во “Аферата Кристи”?

Поврзани производи

Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
490 МКД
7,93 EUR

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

21.
Jul.
Литература
Со книжевни настани во библиотеки, книжарници и културни институции во светски рамки деновиве се одбележуваат 125 години од раѓањето на големиoт американски ...
19.
Jul.
Литература
Ви претставуваме избор со топ 5 книги што ги препорачуваме за сите млади читатели за ова лето, кои ветуваат возбудливи и незаборавни авантури.
04.
Jul.
Литература
Оваа „папка“ со документирани случаи кои ги разрешил Шерлок Холмс се состои од 13 раскази неповрзани меѓусебе, во кои Артур Конан Дојл уште еднаш...
01.
Jul.
Литература
Станува збор за возбудлив крими-трилер, по кој е снименa и новата телевизиска мини-серија „Јаболката никогаш не паѓаат“ (Apples Never Fall), со А...
01.
Jul.
Литература
Романсата „Само ова лето“ од една од најталентираните нови авторки Аби Хименез наскоро ќе излезе од печат на македонски јазик, во издание на &bdq...
01.
Jul.
Литература
Од авторот на меѓународните бестселери „Мала книга за хиге“ и „Уметноста на создавање спомени“, Мајк Викинг, деновиве излезе од печат...
01.
Jul.
Литература
Една од најочекуваните книги оваа година, „Том Лејк“, од авторката на „Холандската куќа“, Ен Пачет, наскоро ќе излезе од печат во изд...
01.
Jul.
Литература
Големиот современ албански писател Исмаил Кадаре почина денеска во Тирана, од срцев удар, на 88-годишна возраст. Кадаре е роден во Ѓирокастро, на 28 јануари ...
29.
Jun.
Литература
Летниот одмор не може да се замисли без добра книга. Книгите се одлична придружба во летните денови, поминати под сенката на плажа, во ладовина на планина ил...
05.
Jun.
Литература
Разговаравме со македонскиот автор Владо Јаневски за наградата и едицијата „Пегаз“, за процесот на пишување и конкурирање.
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.88 MB