Литература

„СПИСОКОТ ЗА ЧИТАЊЕ“ – РОМАН ЗА ТРАНСФОРМАТИВНАТА МОЌ НА КНИГИТЕ

28.09.2023.
„СПИСОКОТ ЗА ЧИТАЊЕ“ – РОМАН ЗА ТРАНСФОРМАТИВНАТА МОЌ НА КНИГИТЕ

Понекогаш, книгите за кратко нè носат на некое друго место, а потоа нè враќаат на нашето место со нов поглед кон работите.

 

„Списокот за читање“ е дебитантски роман на Сара Ниша Адамс, но нејзината поврзаност со книгите не е нешто ново. Таа работела како уредник и нејзината страст за читање потекнува од раното детство, кога љубовта со книгите создала нераскинлива поврзаност со нејзиниот дедо. Токму оваа заедничка пасија е инспирација за „Списокот за читање“, приказна за двајца осамени луѓе чија заедничка карактеристика е, иронично, што ниту едниот ниту другиот немаат никаков интерес за читање.

Прво го запознаваме Мукеш – вдовец кој тагува по неговата сакана сопруга (која била пасиониран читател) и кој се чувствува отуѓен од своето семејство. Очаен да се поврзе со неговата внука, која е исто така вљубеничка во книгите, Мукеш, со цел подобро да ја разбере, се упатува во локалната библиотека. Таму ја запознава Алиша, тинејџерка која сонува да стане адвокатка и која летната работа во библиотеката ја гледа со презир. По катастрофалната прва средба со Мукеш, Алиша наоѓа мистериозен список со книги што решава да му ги препорача на старецот, но и да ги чита паралелно со него, во обид да ги поправи работите.

Она што почнува како каприц, наскоро се претвора во длабоко задоволувачко и збогатувачко искуство. Книгите се спас за Мукеш и Алиша додека и двајцата минуваат низ турбулентни периоди.

Читањето често се смета за осамена потрага, но „Списокот за читање“ ја врти таа идеја, илустрирајќи ги начините на кои една книга може да допре многу животи и да дејствува како заедничка точка на емпатија, обединувајќи различни поединци во заедница.

Во нежниот роман на Адамс нема тага или неволја толку голема што добрата книга – и пријателот кој ве поддржува – не може да помогне. Приказната за пријателството на Мукеш и Алиша потврдува дека никогаш не е доцна да станете читател.

Како возбудливо и нежно прославување на библиотеките и трансформативната моќ на книгите, „Списокот за читање“ е совршен избор за клубовите на вљубеници во книгите и сигурно ќе го разубави денот на секој читател.

 

Кои се книгите на списокот за читање (во случај да ти затреба)?

 

„Да се убие птицата подбивница“

„Ребека“

„Ловец на змејови“

„Животот на Пи“

„Гордост и предрасуда“

„Малите жени“

„Љубена“

„Достојно момче“

Поврзани производи

Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
390 МКД
6,31 EUR
Заштеда 20%
490 МКД
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
290 МКД
4,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
350 МКД
5,66 EUR

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

05.
Jun.
Литература
Разговаравме со македонскиот автор Владо Јаневски за наградата и едицијата „Пегаз“, за процесот на пишување и конкурирање.
07.
May.
Литература
Не творам за да бидам наградуван, пишувам затоа што не можам да живеам без тоа, иако, на крајот, доколку се случи делото да биде наградено, уживам во резулта...
02.
May.
Литература
Овој празничен период развеселете ги своите најмили со најшарените велигденски изданија за деца. Наполнете ја книжевната велигденска кошница со сликовници, к...
05.
Apr.
Литература
Магијата на приказните е безгранична! Приказните ги учат децата на сите животни лекции. Им помагаат да сознаат што е добро, а што е лошо, како си ги распозна...
01.
Apr.
Литература
На денешен ден (1 април), пред 95 години во Брно, (некогашна) Чехословачка, е роден еден од најпознатите современи светски писатели Милан Кундера. Чешкиот ав...
27.
Mar.
Литература
Во чест на Светскиот ден на театарот со книгите, потсетуваме на три значајни книги, кои се достапни во книжарниците „Литература.мк“:  моногр...
25.
Mar.
Литература
Со книжевната едиција „Порта Европа“, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, го ...
22.
Mar.
Литература
Неизбежна литература за секој што се занимава со модата, но и како задолжителен учебник за секој студент на моден дизајн. Вредна документација на идентитетот...
14.
Mar.
Литература
Оваа сликовница, илустрирана од македонскиот сликар и автор на книги за деца Ване Костуранов, со текст на српската авторка Ана Торма, носи топла порака за ра...
12.
Mar.
Литература
Романот си поигрува со физичката мерливост "нормално/болно" и се обидува да ги разруши стигмата и предрасудите кои се тркалаат низ ходниците на сан...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.89 MB