Литература

„СЕДУМТЕ МАЖИ НА ЕВЕЛИН ХУГО

26.10.2023.
„СЕДУМТЕ МАЖИ НА ЕВЕЛИН ХУГО
„СЕДУМТЕ МАЖИ НА ЕВЕЛИН ХУГО

Книжевно сокаче со Јована Матевска Атанасова

 

Тејлор Џенкинс Рејд има добар вкус, но и психолошка вештина преку мастилото во своите хероини да вшприцува карактерни црти и способности, да ги создаде така епохално и безвременски што читателот ќе го натераат да ги пребарува на Гугл, убеден во нивната веродостојност.

Иако излегува од големата книжевна ковачница, американската индустрија, која ги полни рафтовите со љубовни бози и предвидливи сижеа, книгите на Џенкинс Рејд се спротивност. Внатре ќе сретнете и драма, и романса, и мистерија, подврзано суптилно и кокетно да ве натера да ја прочитате додека да трепнете.

Седум мажи, седум света. Со еден ја споила користољубивоста, од друг добивала удари, со трет искусила исконска љубов, четвртиот го изиграла за сопствени цели, петтиот бил се' што една жена бара во сопруг, пред се' да биде нејзин пријател, шестиот е лепилото на листата, а седмиот параван пред среќното засекогаш. Универзум на карактери, кога иронично од денешен аспект на родоправо општество, ја граделе мажите.

Евелин Хуго, некогаш Евелин Херера, девојка осудена на пропаст, жител на забаталеното гратче Хелс Кичен, знае да ги искористи атрибутите на раскошната физиономија. Свесна и самоуверена, таа влетува од врска во врска, зависна од потпорните греди, мажите, кои го додржуваат нејзиниот нестабилен интимен живот од распаѓање пред очите на јавноста. Честопати окарактеризирана како празноглава старлета, Евелин Хуго го има светот во дланка, со остроумни лукавства, па и маркетиншки трикови да ги задоволи очекувањата на своите обожаватели ( градена врз шаблонот на Мерилин Монро, за која се смета дека имала IQ повисок од Ајнштајн). Со тоа полнење на туѓ ќеф, таа ја запечатува својата судбина која ќе реши да ја отвори како да е проколната погребна ризница на самиот залез од турбулентната авантура, наречена живот.

Претчувствувајќи си го крајот, Евелин Хуго, ја ангажира дотогаш непознатата, новинарка во сенка, Моник Грант да даде интервју после долго период на молк и повлекување од јавноста. Она што првенствено започнува како едиторијал и површно интервју се продлабочува во интимна исповед кое ќе ја разоткрие вистината за Евелин еднаш засекогаш. Но, вистината со долгите краци ја повлекува и Моник во центарот на кругот, наскоро и самата е инкриминирана од холивудската заводничка.

Главниот виновник за книжевниот холограм на Евелин Хуго, недалеку од грубата, кадифена реалност на стариот Холивуд, била Елизабет Тејлор со осумте брака, но евидентни се и префинетоста на Марлен Дитрих, елеганцијата на Одри Хепберн, невиноста на Грејс Кели, женственоста на Џејн Менсфилд и сексапилната Монро.

Во споменарот од страст и грешки, Евелин ја гради својата холивудска ѕвезда, ја потопува под слојот злато и мермер, пораснува со публицитетот за да докаже дека среќата и тоа што окото го гледа се две мерни единици.

Навраќајќи се на својот живот таа одново ги преживува чувствата, неоствареноста, славата што не и' удрила во глава како на многумина. Што знае светот за оваа femme fatale, а што срцето?

Книгата е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина - публикации“ и е достапна во „Литература.мк“ и онлајн преку https://www.literatura.mk/istoriska-fikcija/28054-sedumte-mazi-na-evelin-hugo

 

Јована Матевска Атанасова, родена е на 16 јуни 1991 година, во Битола. Од мали нозе се вљубила во пишаниот збор, двонасочно, и како писател и како читател. Својот дебитантски чекор, пред сериозните излети по државните конкурси го направила благодарение на блогот „Мемоарите на зеленооката“. Учествувала на регионални и меѓународни конкурси и добила повеќе награди, меѓу кои најзначајни се наградите во 2015 и 2016 година, на реномираниот и традиционален конкурс за краток расказ кој го распишува весникот „Нова Македонија“ за насловите „Двете дланки“ и „Нештовина“. Во 2016 година го издава својот прв роман „Тамбовските снегови“, инспириран од нејзината посета во Русија. „Писмата во библиотеката“ е нејзиниот втор роман, издаден само во електронска форма кој се закитува со награда на конкурсот за поддршка на млади талентирани автори на фондацијата „Македоника“ и УНЕСКО. Книгата „ Јас во суперлаТИв„ или твојот автопилот за развој, е интерактивна книга, нејзина трета по ред, која претставува фузија помеѓу писателот и психологот во авторката. Четвртата книга „Гладоморје“, е со поднаслов „Психопатологијата на едно општество“. Атанасова е двократен лауреат на наградите за најдобар расказ на конкурсот во чест на Живко Чинго и добитник на повеќе награди на општински и регионални натпревари за кратки раскази. По професија е дипломиран психолог.

Поврзани производи

Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
390 МКД
6,31 EUR
Заштеда 20%
490 МКД
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
480 МКД
7,77 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда 36%
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
450 МКД
7,28 EUR

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

05.
Jun.
Литература
Разговаравме со македонскиот автор Владо Јаневски за наградата и едицијата „Пегаз“, за процесот на пишување и конкурирање.
07.
May.
Литература
Не творам за да бидам наградуван, пишувам затоа што не можам да живеам без тоа, иако, на крајот, доколку се случи делото да биде наградено, уживам во резулта...
02.
May.
Литература
Овој празничен период развеселете ги своите најмили со најшарените велигденски изданија за деца. Наполнете ја книжевната велигденска кошница со сликовници, к...
05.
Apr.
Литература
Магијата на приказните е безгранична! Приказните ги учат децата на сите животни лекции. Им помагаат да сознаат што е добро, а што е лошо, како си ги распозна...
01.
Apr.
Литература
На денешен ден (1 април), пред 95 години во Брно, (некогашна) Чехословачка, е роден еден од најпознатите современи светски писатели Милан Кундера. Чешкиот ав...
27.
Mar.
Литература
Во чест на Светскиот ден на театарот со книгите, потсетуваме на три значајни книги, кои се достапни во книжарниците „Литература.мк“:  моногр...
25.
Mar.
Литература
Со книжевната едиција „Порта Европа“, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, го ...
22.
Mar.
Литература
Неизбежна литература за секој што се занимава со модата, но и како задолжителен учебник за секој студент на моден дизајн. Вредна документација на идентитетот...
14.
Mar.
Литература
Оваа сликовница, илустрирана од македонскиот сликар и автор на книги за деца Ване Костуранов, со текст на српската авторка Ана Торма, носи топла порака за ра...
12.
Mar.
Литература
Романот си поигрува со физичката мерливост "нормално/болно" и се обидува да ги разруши стигмата и предрасудите кои се тркалаат низ ходниците на сан...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.76 MB