Литература

Литература

Исмаил Кадаре – добитник на највисоката државна титула Голем офицер на Легијата на честа
17.
Oct
Францускиот претседател Емануел Макрон во својата прва официјална посета на Албанија му го врачи највисокото одликување на Француската Република на истакнатиот албански писател Исмаил Кадаре.
Книги за големи и мали за Ноќта на вештерките
31.
Oct
Ако ви се допаѓа жанрот хорор или крими/трилер, ве уверуваме дека ќе ги обожавате овие книги во издание на „Арс Ламина“. Дали ќе преферирате да ги читате овие приказни сами, уживајќи во уникатниот хорор; или во друштво на пријателите, во затемнета просторија за време на Ноќта на вештерките, зависи само и единствено од вас.
Книжевна велигденска кошница со изданија за деца од „Арс Ламина“
02.
May
Овој празничен период развеселете ги своите најмили со најшарените велигденски изданија за деца. Наполнете ја книжевната велигденска кошница со сликовници, книги и боенки, во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, чии приказни и илустрации се поврзани со симболите на овој празник: јајца, пилиња, зајачиња... Овие изданија носат пораки и поуки кои се универзални.
Книжевноста во чест на Светскиот ден на театарот
27.
Mar
Во чест на Светскиот ден на театарот со книгите, потсетуваме на три значајни книги, кои се достапни во книжарниците „Литература.мк“:  монографијата „Чашуле: Приказнувачот“ од  Ана Стојаноска, „Театарот и актерите од сосема друг агол“ од Нада Поп-Јорданова и „Да се почне одново“ од Драган Клаиќ. 
array(0) {
}
Memory Consumption is: 8.59 MB