Литература

Литература

Одбележуваме 95 години од раѓањето на писателот Милан Кундера
01.
Apr
На денешен ден (1 април), пред 95 години во Брно, (некогашна) Чехословачка, е роден еден од најпознатите современи светски писатели Милан Кундера. Чешкиот автор, кој почина минатата година, зад себе остави богато книжевно творештво, меѓу кои и култните книги: „Шега“, „Неподносливата леснотија на постоењето“, „Смешни љубови“, „Книгата за смеата и за заборавот“ и други.
Отворен е шестиот конкурс за наградата „Пегаз“,  за најдобар необјавен роман во 2024 година
01.
Mar
Шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“ во соработка со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, е отворен и трае до 1 јули 2024 година. Добитникот на наградата ќе биде прогласен на 2 септември 2024 година.
Повик за спас - Согорување на душата
12.
Mar
Романот си поигрува со физичката мерливост "нормално/болно" и се обидува да ги разруши стигмата и предрасудите кои се тркалаат низ ходниците на санаториумите и прелеваат во секојдневието, така сурови и неограничени. Дали ментално растроената личност е терминално болна? Што се крие зад фасадата на секој од нив: авторитарна мајка или лошо распоредена генетика?
Претседателот Пендаровски ја одликуваше Оливера Николова со Орден за заслуги
01.
Feb
Македонскиот претседател Стево Пендаровски ѝ додели Орден за заслугина Оливера Николова, една од најплодотворните, најнаградувани и најчитани македонски писателки, кои оставаат траен белег во македонската литература.
Со едицијата „Порта Европа“ го одбележуваме Денот на европските автори
25.
Mar
Со книжевната едиција „Порта Европа“, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, го одбележуваме Денот на европските автори, кој се прославува на 25 март, втора година по ред.    
array(0) {
}
Memory Consumption is: 8.55 MB