Литература

Литература

Александар Русјаков - Изненаден и среќен сум што се чека ред за книгата „Хотел меѓу две војни“
07.
May
Не творам за да бидам наградуван, пишувам затоа што не можам да живеам без тоа, иако, на крајот, доколку се случи делото да биде наградено, уживам во резултатот – вели Русјаков, кој за ракописот „Хотел меѓу две војни“ ја доби наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2021 година.
Брачниот портрет: Кој ја уби Лукреција Медичи
04.
Sep
Во „Брачниот портрет“ влегуваме во испаничениот ум на една тинејџерка која знае дека нејзиниот сопруг планира да ја убие. За неколку месеци таа ќе биде мртва!
Владо Јаневски: Убавината на „Пегаз“ е што со секој награден роман нуди книжевна разновидност
05.
Jun
Разговаравме со македонскиот автор Владо Јаневски за наградата и едицијата „Пегаз“, за процесот на пишување и конкурирање.
Го одбележуваме роденденот на Агата Кристи со најинтересните факти од нејзиното творештво
15.
Sep
На денешен ден (15 септември) во 1890 година е родена славната британска писателка на детективски романи – Агата Кристи.
Екранизиран романот „Сета светлина што не можеме да ја видиме“
24.
Nov
На „Нетфликс“ од овој месец се прикажува мини-серијата во четири продолженија насловена како „Сета светлина што не можеме да ја видиме“, базирана на истоимениот роман на Ентони Дор – добитник на Пулицеровата награда.  
Зорка Тодорова-Младеновиќ креираше книжевен времеплов на костимот
22.
Mar
Неизбежна литература за секој што се занимава со модата, но и како задолжителен учебник за секој студент на моден дизајн. Вредна документација на идентитетот на нашиот народ. Книгата е од големо значење воопшто за културата на костимот кај нас.
array(0) {
}
Memory Consumption is: 8.53 MB