Ново

Ново

„Шарени ириси“ е хибридна инклузивна сликовница на кирилско и на Брајово писмо
15.
Apr
Станува збор за книжевно-ликовна приказна на кирилско и на Брајово писмо, за она што се гледа и за она што не може да се види. Метафорични очи во кои живеат светлината, темнината и љубовта. Можен свет (пре)создаден низ своите или низ очите на блискиот. „Шарени ириси“ е сликовница за големи и мали, што треба да се чита, да се гледа, да се допира со... ширум отворено срце!
„Арс Ламина“ го објави „изгубениот“ роман на Маркес, истовремено со целиот свет
06.
Mar
„Изгубениот“ и досега необјавен роман на нобеловецот Габриел Гарсија Маркес – „Се гледаме во август“,  денеска излезе од печат на македонски јазик, истовремено со целиот свет. Книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, веќе е достапна во книжарниците „Литература.мк“, а наскоро и во сите други книжевни продажни места.
„Твоите пет следни потези“ - практичен и ефикасен водич за појасно размислување и постигнување на најхрабрите професионални цели
05.
Mar
Од креаторот на „Валјутејнмент“ (Valuetainment), број 1 канал на „Јутјуб“ за претприемачи и „еден од највозбудливите мислители“ во бизнисот денес, Патрик Бет-Дејвид, пристигна практичен и ефикасен водич за појасно размислување и постигнување на најхрабрите професионални цели насловен како „Твоите пет следни потези“.
„Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“  достапна во „Литература.мк“
02.
Feb
Книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“ посветена на композиторот и диригент Александар Џамбазов, од познатите македонски музички публицисти Бранка Костиќ-Марковиќ (автор на воведниот текст) и Марко Коловски (автор на нотографиите) пристигна во книжарниците на „Литература.мк“ и онлајн преку е-продавницата.
„Рокчето“ од Никола Маџиров - сликовница мека како облак, нежна како снегулка
12.
Jan
„Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров, еден од најистакнатите и најпреведуваните современи македонски поети во светот.
НОВА СТАНИЦА НА „ЛИТЕРАТУРА.МК“ НА СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА
10.
Jan
Книжарницата „Литература.мк Суперстор“ и кафе-барот „Кафе Литература“ ја почнаа својата нова приказна на нова станица, во рамките на трговскиот центар „Дајмонд мол“.
„Риба во(н) мрежа“ од Jована Mатевска Aтанасова е добитник на наградата „Пегаз“ за 2023 година
25.
Dec
Ракописот „Риба во(н) мрежа“ од авторката Јована Матевска Атанасова е победник на петтото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман во 2023 година. На годинашниот конкурс за наградата за најдобар необјавен роман на годината „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“ во соработка со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, се пријавија и учествуваа 36 ракописи.
Топ 10 новитети за подарок
21.
Dec
Одбројуваме до крајот на 2023 година со неколку наслови новитети, во издание на „Арс Либрис“ – дел од „Арс Ламина – публикации“. Станува збор за жанровски разновидни книги, фикција, нефикција и сликовници за деца, избор за сите читателски преференции, кои се совршен подарок за празниците и за почеток на новата 2024 со квалитетни изданија.
Најдоброто станува подобро: „Литература.мк“ и „КупиКнига.мк“ стануваат едно
15.
Dec
Под слоганот „Најдоброто станува подобро“, „Литература.мк“ го најави спојувањето со „КупиКнига.мк“ во една е-книжарница. И двете е-книжарници, кои досега беа најпосетуваните интернет-страници за купување книги кај нас, продолжуваат да работат на заедничката веб-адреса www.literatura.mk, со што „Литература.мк“ станува и најголемата македонска е-книжарница.
Новогодишни смарт пакетчиња за забавни и интерактивни празници
07.
Dec
Разиграјте ги претпразничните моменти на своите најмили и подарете новогодишни смарт пакетчиња исполнети со новогодишни книги и сликовници, боенки, изданија со загатки, едукативно-забавни игри, боички, разделници, честитки и многу други производи специјално избрани за соодветната возраст. 
Промовирана книгата „Природна нега за вашето дете“ од Вики Андонова
29.
Nov
Авторката Вики Андонова вчера (28 ноември) во „Литература.мк суперстор“ во „Ист гејт мол“ ја промовираше својата книга „Природна нега за вашето дете“, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“.
„Аферата Кристи“ – роман за најпознатиот неразрешен случај во модерното време
27.
Nov
Деновиве од печат излезе македонскиот превод на изданието „Аферата Кристи“ од Нина де Грамонт, интернационален бестселер на „Њујорк тајмс“ и избор за најдобро издание на месецот на книжевниот клуб на Рис Витерспун за февруари 2022 година.
„Философија на моќта III“ од Калистрат Санџакоски е нов стручен наслов во издание на „Арс Ламина“
16.
Nov
Светскиот ден на философијата, 16 ноември, го одбележуваме со изданието „Философија на моќта III“ (2023), стручен труд на философот Калистрат Санџакоски.
„Жени, храна и хормони“ од д-р Сара Готфрид  - научете да го зборувате јазикот на хормоните
01.
Nov
Д-р Готфрид својата книга ја почнува со зборовите: „Малку работи на светот се толку погрешно разбрани како жените, храната и хормоните. Тоа го гледам во мојата ординација постојано: жените доаѓаат кај мене чувствувајќи се преморено, нерасположено, истоштено.
„Арс Ламина“ ги објави мемоарите за неверојатниот живот на Тина Тарнер
30.
Oct
„Мојата љубовна приказна“ е насловот на мемоарите на Тина Тарнер, во кои ќе прочитате за подемите и падовите во животот на неодамна починатата кралица на рокенролот. Оваа книга е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина публикации“.
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.94 MB